logo

PKP Intercity S.A.


ul. Żelazna 59A
00-848 Warszawa

e-mail:sekretariat@intercity.pl


Biuro Przewozów

ul. Chłopickiego 53

04-275 Warszawa


tel:+48 22 47 31 223 lub +48 22 47 31 224
tel:+48 22 47 31 214 (komunikacja międzynarodowa)
tel:+48 22 47 31 202 (komunikacja krajowa)
fax:+48 22 47 31 384


e-mail:bwo@intercity.pl
m.jankowski@intercity.pl         (komuniikacja międzynarodowa)
w.oracz@intercity.pl (komunikacja krajowa)

 www.intercity.pl

PKP Intercity S.A. 

PKP Intercity to polski operator kolejowy specjalizujący się w krajowych i międzynarodowych przewozach dalekobieżnych. Firma powstała w 2001 r. w ramach reformy Przedsiębiorstwa PKP i szybko zdobyła opinię najszybszego i najbardziej renomowanego przewoźnika kolejowego w kraju.

Początkowo oferta PKP Intercity obejmowała wyłącznie szybkie i komfortowe pociągi z rezerwacją miejsc, jednak już w 2005 r. PKP Intercity uruchomiło pierwsze składy kategorii ekonomicznej - TLK. Pociągi TLK do dziś są postrzegane jako oferujące niezły standard podróży za niewygórowaną cenę. Trudno się dziwić, że spółka Intercity, której oferta poszerzyła się w grudniu 2008 r. o kilkaset pociągów pospiesznych, buduje nowy segment połączeń ekonomicznych w oparciu o sprawdzony brand - TLK (Twoje Linie Kolejowe).
Zarząd PKP Intercity w "Strategii na lata 2008-2018" jako cel przyjął funkcjonowanie na rynku przewozów krajowych trzech silnych marek w segmentach:

  • premium – pociągi obsługiwane wyłącznie składami zespolonymi
  • medium – klasyczne składy o podwyższonym standardzie (Ex - Express i EIC - Express InterCity)
  • economy – pociągi klasyczne i zespoły trakcyjne (TLK - Twoje Linie Kolejowe)

Proces porządkowania oferty przewozowej spółka rozpoczęła w listopadzie 2009 roku. Jego celem jest uproszczenie portfela marek kolejowych oferowanych pasażerom, służący zachowaniu pozycji lidera na wewnętrznym rynku przewozów kolejowych.

Aż do momentu wprowadzenia do eksploatacji składów zespolonych podstawą oferty spółki w komunikacji krajowej będą trzy produkty:

Express InterCity (EIC) – powstał dzięki połączeniu dwóch istniejących już marek: Express i InterCity w jedną kategorię pociągów o najwyższym standardzie. Dziś EIC to najszybsze i najbardziej komfortowe składy jeżdżące po polskich torach, obsługiwane przez najnowszy tabor (m.in. wagony z klimatyzacją, zamkniętym obiegiem wc). Wybrane pociągi EIC posiadają wagony klasy 1 z 4-osobowymi przedziałami menedżerskimi. Pasażerowie w cenie biletu otrzymują darmowy poczęstunek. W wagonach jest dystrybuowana bezpłatna prasa. W pociągach EIC z ulg ustawowych mogą korzystać m.in. studenci, emeryci i renciści.

Express (Ex) - to szybkie połączenia między stolicą a największymi miastami Polski. Są obsługiwane przez zmodernizowany tabor, z 6-miejscowymi, komfortowymi przedziałami w obu klasach. Pasażerowie w cenie biletu otrzymują darmowy poczęstunek. W wagonach jest dystrybuowana bezpłatna prasa. W każdym pociągu Ex, podobnie jak EIC, znajduje się wagon gastronomiczny Wars. W pociągach Ex z ulg ustawowych mogą korzystać m.in. studenci, emeryci i renciści.

Twoje Linie Kolejowe (TLK) – rozbudowana ogólnopolska sieć tanich, dalekobieżnych połączeń w segmencie ekonomicznym. W skład marki TLK wchodzą wszystkie pociągi oznaczane wcześniej jako: TLK i pociąg pospieszny.

Intercity w liczbach:

Najdłuższą trasę w kraju - 1079 km - pokonuje pociąg TLK jadący z Krakowa do Kołobrzegu.

Najdłuższa relacja międzynarodowa: Warszawa – Amsterdam (1631 km), obsługiwana jest przez pociąg EN (EuroNight) Jan Kiepura.

Najszybszymi eksploatowanymi przez PKP Intercity lokomotywami są pojazdy Eurosprinter ES 64 U 4 (nazwane "Husarzami"). Podczas testów przeprowadzonych w 2009 r. na odcinku Centralnej Magistrali Kolejowej: Psary – Góra Włodowska, pobity został rekord prędkości składu klasycznego na polskich torach. Skład PKP Intercity zestawiony z lokomotywy Eurosprinter oraz 3 wagonów, na co dzień obsługujących połączenia kategorii EIC, pomknął z prędkością 235 km/h.

Największa prędkość maksymalna, rozwijana przez planowe pociągi PKP Intercity, to 200 km/h. Taką prędkość, na niektórych odcinkach poza granicami Polski, rozwijają EN (EuroNight) Jan Kiepura oraz EC (EuroCity) Wawel.

Od spółki akcyjnej do spółki giełdowej

W dniu 2 stycznia 2008 r. PKP Intercity została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym – Rejestrze Przedsiębiorców, jako Spółka Akcyjna. Tym samym zakończył się pierwszy etap prac przewidzianych harmonogramem wprowadzenia PKP Intercity na Giełdę Papierów Wartościowych. Kolejnym etapem będzie upublicznienie akcji spółki.

 

Wykonanie: Lemon IT
Forum Kolejowe - Railway Business Forum (RBF) jest związkiem prywatnych przedsiębiorstw prowadzących na terenie Rzeczpospolitej Polskiej działalność gospodarczą związaną z transportem kolejowym.