logo

PKP Intercity S.A.


ul. Żelazna 59A
00-848 Warszawa

e-mail:sekretariat@intercity.pl


Biuro Przewozów

ul. Chłopickiego 53

04-275 Warszawa


tel:+48 22 47 31 223 lub +48 22 47 31 224
tel:+48 22 47 31 214 (komunikacja międzynarodowa)
tel:+48 22 47 31 202 (komunikacja krajowa)
fax:+48 22 47 31 384


e-mail:bwo@intercity.pl
m.jankowski@intercity.pl         (komuniikacja międzynarodowa)
w.oracz@intercity.pl (komunikacja krajowa)

 www.intercity.pl

PKP Intercity S.A. 

PKP Intercity to polski operator kolejowy specjalizujący się w krajowych i międzynarodowych przewozach dalekobieżnych. Firma powstała w 2001 r. w ramach reformy Przedsiębiorstwa PKP i szybko zdobyła opinię najszybszego i najbardziej renomowanego przewoźnika kolejowego w kraju.

Początkowo oferta PKP Intercity obejmowała wyłącznie szybkie i komfortowe pociągi z rezerwacją miejsc, jednak już w 2005 r. PKP Intercity uruchomiło pierwsze składy kategorii ekonomicznej - TLK. Pociągi TLK do dziś są postrzegane jako oferujące niezły standard podróży za niewygórowaną cenę. Trudno się dziwić, że spółka Intercity, której oferta poszerzyła się w grudniu 2008 r. o kilkaset pociągów pospiesznych, buduje nowy segment połączeń ekonomicznych w oparciu o sprawdzony brand - TLK (Twoje Linie Kolejowe).
Zarząd PKP Intercity w "Strategii na lata 2008-2018" jako cel przyjął funkcjonowanie na rynku przewozów krajowych trzech silnych marek w segmentach:

  • premium – pociągi obsługiwane wyłącznie składami zespolonymi
  • medium – klasyczne składy o podwyższonym standardzie (Ex - Express i EIC - Express InterCity)
  • economy – pociągi klasyczne i zespoły trakcyjne (TLK - Twoje Linie Kolejowe)

Proces porządkowania oferty przewozowej spółka rozpoczęła w listopadzie 2009 roku. Jego celem jest uproszczenie portfela marek kolejowych oferowanych pasażerom, służący zachowaniu pozycji lidera na wewnętrznym rynku przewozów kolejowych.

14 grudnia 2014 roku w trasę z Krakowa do Warszawy wyruszył pierwszy pociąg Express InterCity Premium ("Pendolino"). Pociągi tej kategorii kursują obecnie między Trójmiastem, Warszawą, Krakowem, Katowicami i Wrocławiem.

W dniu 2 stycznia 2008 r. PKP Intercity została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym – Rejestrze Przedsiębiorców, jako Spółka Akcyjna. Tym samym zakończył się pierwszy etap prac przewidzianych harmonogramem wprowadzenia PKP Intercity na Giełdę Papierów Wartościowych. Kolejnym etapem będzie upublicznienie akcji spółki.

 

Wykonanie: Lemon IT
Forum Kolejowe - Railway Business Forum (RBF) jest związkiem prywatnych przedsiębiorstw prowadzących na terenie Rzeczpospolitej Polskiej działalność gospodarczą związaną z transportem kolejowym.