Nowi członkowie RBF Nowi członkowie RBF

Nowe firmy w RBF. Witamy!

Na przełomie sierpnia i września do grona członków RBF dołączyły kolejne firmy - Mera System Sp. z o.o., Kancelaria Adwokacka Adwokata Tomasza Chudzińskiego, Millennium Leasing Sp.z o.o, oraz INGETEAM.

Mera Systemy Sp. z o.o. specjalizuje się w projektowaniu i produkcji
automatycznych systemów poboru opłat za usługi i produkty.

Kancelaria Adwokacka Tomasza Piotra Chudzińskiego wyspecjalizowana
jest m.in. w obsłudze przedsiębiorców sektora kolejowego

Millennium Leasing Sp. z o.o. jest jedną z najdłużej funkcjonujących na rynku firm
leasingowych w Polsce. Jej działalność obejmuje finansowanie wszelkich środków
trwałych: samochodów osobowych i dostawczych, maszyn i urządzeń dla większości
branż, środków transportu ciężkiego (w tym: drogowego, kolejowego, wodnego i powietrznego) oraz nieruchomości.

Ingeteam zajmuje się produkcją części elektronicznych takich jak elektronika sterująca, silniki elektryczne, generatory itp.

Cieszymy się coraz większym zainteresowaniem Railway Business Forum. Witamy w gronie członków!
 

więcej »


Wieczór RBF podczas targów TRAKO Wieczór RBF podczas targów TRAKO

Wieczór RBF podczas targów TRAKO

Tradycyjnie w przeddzień otwarcia targów TRAKO 2017 RBF we współpracy z firmą Track Tec zorganizowało spotkanie członków związku, sympatyków i gości w Tawernie Orłowskiej w Gdyni.

W spotkaniu wzięło udział około 150 przedstawicieli różnych instytucji, przedsiębiorstw kolejowych i firm współpracujących z sektorem kolei.
Wieczór, jak zwykle, był okazja do przeprowadzenia rozmów z zaprzyjaźnionymi kontrahentami i nawiązania nowych kontaktów w nieco luźniejszej atmosferze przed okresem wytężonej pracy i poważnych rozmów podczas 4 dni targowych TRAKO. Klimat nadmorski portowego Trójmiasta podkreślała oprawa Wieczoru z RBF nawiązująca do tematyki żeglarskiej i filmu "Piraci z Karaibów". Tawerna Orłowska to stałe miejsce spotkań RBF przy okazji targów TRAKO zapewniające świetne warunki dla tego typu eventów i doskonałą kuchnię opartą głównie o dania rybne.

W części oficjalnej uczestników przywitał przewodniczący zarządu RBF Adrian Furgalski a głos zabrali również przedstawiciele parlamentu (poseł, członek Komisji Infrastruktury Stanisław Lamczyk), UTK (prezes Ignacy Góra) i samorządu (członek zarządu województwa pomorskiego Ryszard Świlski).
 

więcej »


Seminarium: Udostępnianie sieci kolejowej i obiektów infrastruktury usługowej Seminarium: Udostępnianie sieci kolejowej i obiektów infrastruktury usługowej

27 lipca odbyło się seminarium podejmujące tematykę zmian w Ustawie o transporcie kolejowym odnośnie obiektów kolejowej infrastruktury usługowej, wchodzących w życie od 9 grudnia 2017 r. Railway Business Forum przygotował część merytoryczną seminarium. 27 lipca odbyło się seminarium podejmujące tematykę zmian w Ustawie o transporcie kolejowym odnośnie obiektów kolejowej infrastruktury usługowej, wchodzących w życie od 9 grudnia 2017 r. Railway Business Forum przygotował część merytoryczną seminarium.

więcej »


Dzień Kariery 12. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2017 Dzień Kariery 12. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2017

Zapraszamy na Dzień Kariery,  który odbędzie się 29 września podczas 12. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2017. 
Targi Kolejowe TRAKO to drugie co do wielkości spotkanie wystawiennicze branży transportu szynowego w Europie. To 700 wystawców z ponad 20 krajów świata, reprezentujących przewoźników, producentów taboru i infrastruktury oraz ich dostawców. Transport szynowy jest dynamicznie rozwijającym się sektorem gospodarki, wykorzystującym innowacje technologiczne. Jest to też branża zainteresowana pozyskaniem nowych pracowników, a tym którzy już pracują może oferować nową ścieżkę kariery. W ramach Dnia Kariery Wystawcy Targów TRAKO będą prezentowali oferty pracy, staży i praktyk.

Pobierz ulotkę
 

więcej »


Nagrody Forum Kobiet rozdane Nagrody Forum Kobiet rozdane

 Podczas tegorocznej edycji Forum Kobiet w Infrastrukturze i Transporcie organizowanego pod patronatem Railway Business Forum zostały rozdane nagrody w Kategoriach Kobieta Roku w Infrastrukturze i Transporcie oraz Inicjatywa na rzecz Kobiet w Infrastrukturze i Transporcie. Kobietą roku została ogłoszona prezes Izby Gospodarczej Transportu Lądowego oraz Track Tec Construction Marita Szustak. Nagrodę wręczył przewodniczący zarządu RBF, Adrian Furgalski. – To jedna z twardszych kobiet w tej branży, jakie miałem okazję poznać – mówił, dodając, że Maritę Szustak zawsze cechowała wrodzona asertywność i siła przebicia.
Nagrodzona została również inicjatywa Alstom na rzecz kobiet: Forum Kobiet Alstom w Polsce.

więcej »


"Chcemy uczciwego budownictwa"

 Railway Business Forum przystąpiło do koalicji „Chcemy uczciwego budownictwa”. Jej celem jest walka z patologiami w budownictwie, której ofiarą padają uczciwi przedsiębiorcy. Patronat nad inicjatywą przyjęło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.
– Strony są zainteresowane podjęciem współpracy w ramach koalicji „Chcemy uczciwego budownictwa”, której celem jest walka z szarą strefą oraz wszelkimi patologiami w budownictwie. Ich ofiarą padają bowiem uczciwi przedsiębiorcy, ich pracownicy oraz konsumenci. Swoimi działaniami koalicja „Chcemy uczciwego budownictwa” dąży do wywołania publicznej dyskusji na ten temat, czego efektem będą m.in. propozycje zmian prawnych oraz kształtowanie postaw uczestników rynku budowlanego – czytamy w preambule listu intencyjnego o współpracy. Jego uroczyste podpisanie odbyło się w poniedziałek, 8 maja w Warszawie. Towarzyszyła mu organizowana w ramach przedsięwzięcia konferencja „Rynek zamówień publicznych dla uczciwych firm”.

więcej »


 Apel RBF w sprawie  dostępu do  obiektów infrastruktury usługowej Apel RBF w sprawie dostępu do obiektów infrastruktury usługowej

 Forum Kolejowe Railway Business Forum (RBF) wystosowało apel w formie   listu otwartego do prezesów  PKP S.A. i PKP PLK S.A..

Nowelizacja Ustawy o transporcie kolejowym z 16 listopada 2016 roku wprowadza rozwiązania   zmieniające  w dużym stopniu   warunki dostępu  do infrastruktury kolejowej dla przewoźników.  Podczas gdy procedury  uzyskiwania dostępu do sieci dla  ruchu pociągów i manewrów na przyszły rok są  przewoźnikom znane m.in. na podstawie projektu cennika PKP PLK S.A. , to powstał problem z zupełnie nową kategorią  budowli i urządzeń – obiektami infrastruktury usługowej. Są to np. stacje kolejowe, terminale, stacje paliw, tory postojowe, punkty zaplecza technicznego itp.

 

więcej »


Nowelizacja Ustawy o transporcie kolejowym - szkolenie RBF Nowelizacja Ustawy o transporcie kolejowym - szkolenie RBF

w związku z nowelizacją Ustawy o transporcie kolejowym, która weszła w życie od stycznia 2017 roku, zmieniając wiele regulacji związanych z infrastrukturą kolejową, Railway Business Forum we współpracy z Urzędem Transportu Kolejowego zorganizowało szkolenie dotyczące praktycznych aspektów utworzenia tzw. „statutu sieci kolejowej” oraz kwestii dostępu do infrastruktury prywatnej i publicznej. Do udziału w warsztatach zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich firm zrzeszonych w związku.

więcej »


O Kolei na III Europejskim Kongersie Samorządów O Kolei na III Europejskim Kongersie Samorządów

 III edycja EKS w Krakowie -  podczas bloku tematycznego „Koleją w przyszłość” Przewodniczący RBF Adrian Furgalski zaprezentował raport ukazujący dysproporcje między transportem drogowym a kolejowym (pasażerskim i towarowym) w Polsce.

Wskazał w nim na kilka aspektów wpływających na dysproporcje w pasażerskim i towarowym transporcie kolejowym m.in. na skalę inwestycji i różnice w obciążeniach finansowych nakładanych na przewoźników drogowych i kolejowych, wpływających na konkurencyjność kolei. – Podejście wielu decydentów do dwóch sektorów transportu – dróg i kolei – doprowadziło do nierówności, które obecne są w Polsce od kilkunastu lat. Mamy do czynienia z brakiem równowagi, jednak widoczne są pewne elementy ulegające zmianie – powiedział na wstępie Adrian Furgalski.
 

 

więcej »


Nowi członkowie RBF Nowi członkowie RBF

W marcu do grona członków RBF dołączyły 2 kolejne firmy  - Leo Express Polska oraz Revotec. Leo Express Polska to spółka córka czeskiej firmy Leo Express a. s. prywatnego przewoźnika kolejowego i autobusowego. Spółka Revotec została wyodrębniona z firmy Maxto tworząc od lutego 2008 r. niezależną jednostkę. Obecnie Revotec zajmuje się produkcją urządzeń elektronicznych na zlecenie wg powierzonej dokumentacji m.in. systemów informacji publicznej jak infokioski czy infopanele. Witamy w gronie członków Railway Business Forum!

więcej »


IV edycja Konferencji „Konsument na rynku kolejowych przewozów pasażerskich” IV edycja Konferencji „Konsument na rynku kolejowych przewozów pasażerskich”

 Serdecznie zapraszamy do udziału w czwartej edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Konsument na rynku kolejowych przewozów pasażerskich”, która odbędzie się 26 kwietnia 2017 r na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Konferencja jest organizowana pod patronatem Railway Bussines Forum, prezesa UTK oraz Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych (CARS) Uniwersytetu Warszawskiego.
Głównym organizatorem konferencji jest Naukowe Koło Prawa Energetycznego i Innych Sektorów Infrastrukturalnych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Do współorganizatorów wydarzenia należą Katedra Europejskiego Prawa Gospodarczego Uniwersytetu Łódzkiego oraz Polska Fundacja Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowej Ius Publicum w Warszawie. Partnerem regionalnym konferencji jest Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

więcej »


 Prezes UTK otworzył Forum Bezpieczeństwa Kolejowego Prezes UTK otworzył Forum Bezpieczeństwa Kolejowego

Rozpoczęło się się Forum Bezpieczeństwa Kolejowego. Konferencja ta została zorganizowana przez TOR-Audytor i TOR Konferencje przy wsparciu merytorycznym Railway Business Forum.  Otworzył ją Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, Ignacy Góra wspominając m.in. o projekcie "kultura bezpieczeństwa" w który zaangażowane jest RBF.  - To duże przedsięwzięcie, mające na celu wdrażanie różnych rozwiązań technicznych, organizacyjnych, czasem i "ludzkich" mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa w różnych firmach. Efektem jest to, że bezpieczeństwo systemu kolejowego jest na coraz wyższym poziomie - powiedział.

fot. UTK

 

więcej »


 List RBF do Ministrów List RBF do Ministrów

Railway Business Forum (RBF), Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych, Fundacja ProKolej i Izba Gospodarcza Transportu Lądowego (IGTL) wystosowały pismo do ministrów Energii oraz Infrastruktury i Budownictwa w związku z zaniepokojeniem wywołanym informacjami o planach sprzedaży przez PKP Energetyka sieci trakcyjnej na bocznicach.

Niepokój wzbudzają działania spółki PKP Energetyka w zakresie obsługi bocznic kolejowych funkcjonujących przy polskich kopalniach – część z nich jest zelektryfikowana, a sieć trakcyjna należy właśnie do PKP Energetyka. Obecnie jest to podmiot prywatny, którego właścicielem jest fundusz CVC Capital Partners. Spółka postanowiła posiadaną sieć sprzedać.

Fot.Fryc, SM42.pl

Pobierz Wystapienie organizacji branżowych w sprawie sieci trakcyjnej PKP Energetyka.pdf

więcej »


 Głos RBF na spotkaniu  w sprawie TSI Hałas Głos RBF na spotkaniu w sprawie TSI Hałas

3 lutego 2017 r. w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa miało miejsce spotkanie dotyczące kwestii planowanej modyfikacji Technicznej Specyfikacji Interoperacyjności „Hałas” (TSI Hałas) w zakresie wprowadzenia obowiązku wyposażenia wszystkich eksploatowanych wagonów towarowych w kompozytowe wstawki hamulcowe w celu ograniczenia hałasu generowanego przez kolejowy transport towarów. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa, Urzędu Transportu Kolejowego, Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej, organizacji branżowych reprezentujących rynek, przewoźników kolejowych i zarządcy infrastruktury. Ta kwestia była wiele razy komentowana podczas wcześniejszych spotkań i w materiałach prasowych.

więcej »


Przewodniczący RBF komentuje wyniki przewozowe Przewodniczący RBF komentuje wyniki przewozowe

– W 2017 roku powinniśmy utrzymać trend wzrostowy, natomiast w roku kolejnym na skutek rozpoczęcia szerszego frontu robót na torach, spodziewałbym się być może nie spadku, ale stagnacji w liczbie przewiezionych pasażerów – komentuje wyniki przewozowe za 2016 rok Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR i prezes Railway Business Forum.

 

 

więcej »


Sukces interwencji RBF - ulga intermodalna będzie obowiązywała Sukces interwencji RBF - ulga intermodalna będzie obowiązywała

 W efekcie szybkiej interwencji organizacji zrzeszających przedstawicieli biznesu kolejowego, w tym RBF, IGTL, ZNPK i ProKolej ulga intermodalna będzie obowiązywała przez kolejny rok. PKP PLK poinformowały również, że uzupełniona została pula środków, która wyczerpała się już w listopadzie 2016 roku. Dzięki temu przewoźnicy kolejowi będą mogli liczyć na wypłatę dofinansowania także za grudzień. Niestety, na 2017 rok przewidziano podobną wysokość puli na ulgę, co może prowadzić do ponownej sytuacji przedwczesnego wyczerpania się środków.

 

więcej »


RBF przeciwko wycofaniu się PKP PLK z ulgi intermodalnej RBF przeciwko wycofaniu się PKP PLK z ulgi intermodalnej

 RBF wraz z innymi organizacjami zrzeszającymi przedstawicieli biznesu kolejowego: IGTL, ZNPK i ProKolej, zwrócił się do ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka z prośbą o interwencję w sprawie wycofania się PKP PLK z ulgi intermodalnej w okresie 11-31 grudnia 2016 oraz wprowadzenia nieprecyzyjnych warunków jej obowiązywania w roku 2017.

Pobierz list do Ministra Infrastruktury i Budownictwa

więcej »


Spotkanie członków RBF Spotkanie członków RBF

 Prawie stu członków Railway Business Forum spotkało się wczoraj w podwarszawskim Józefowie. Na tegorocznym spotkaniu obecni byli również zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele władz państwowych, PKP S.A. oraz PKP PLK.

więcej »


Przewodniczący RBF członkiem Rady Ekspertów Przewodniczący RBF członkiem Rady Ekspertów

 Podczas IV Plenarnego Forum Inwestycyjnego Minister Andrzej Adamczyk powołał Radę Ekspertów mającą na celu optymalizację procesów realizacji inwestycji kolejowych. Instytucja, analogiczna do tej funkcjonującej przy GDDKiA, ma pomóc wypracowywać najlepsze rozwiązania dla branży przy udziale PKP PLK oraz wykonawców inwestycji. W Radzie zasiadać będzie także przewodniczący Railway Business Forum, Adrian Furgalski.

 

więcej »


RBF prezentuje kolejną Białą Księgę RBF prezentuje kolejną Białą Księgę

  Railway Business Forum (RBF)prezentuje kolejny powstały z jego inicjatywy i staraniem raport. „Biała Księga - kolejowe przewozy pasażerskie” to publikacja starająca się odpowiedzieć na pytanie jak zwiększyć udział kolei w modal Split i dlaczego, pomimo starań, udział ten nie rośnie lub rośnie zbyt wolno. Ma ona formę zbioru tekstów dotyczących wybranych zagadnień związanych z tematem.

„Biała Księga - kolejowe przewozy pasażerskie” - pobierz

więcej »


Wykonanie: Lemon IT
Forum Kolejowe - Railway Business Forum (RBF) jest związkiem prywatnych przedsiębiorstw prowadzących na terenie Rzeczpospolitej Polskiej działalność gospodarczą związaną z transportem kolejowym.