RBF  - patron Kongresu Kolejowego RBF - patron Kongresu Kolejowego

7 listopada 2018 odbył się kolejny, już VIII Kongres Kolejowy. Kongres to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń w sektorze transportu szynowego w Polsce. W tym roku w Warszawie zgromadziło się ponad 600 uczestników. Byli obecni kluczowi politycy i decydenci mający wpływ na branżę kolejnictwa oraz zdecydowana większość przedsiębiorstw i instytucji aktywnych w tym obszarze.

więcej »


Konferencja „Inwestycje w infrastrukturze kolejowej w Niemczech i w Polsce“ Konferencja „Inwestycje w infrastrukturze kolejowej w Niemczech i w Polsce“

Już po raz trzeci w przeddzień otwarcia targów Innotrans w Berlinie odbyła się polsko-niemiecka konferencja organizowana przez RBF przy współpracy KNRBB. W tym roku wsparcie mieliśmy także od Fundacji „Pro Kolej”. Jak zwykle niezawodnym partnerem biznesowym była Grupa Track Tec.

więcej »


Polsko- Niemiecki wieczór w przeddzień targów Innotrans Polsko- Niemiecki wieczór w przeddzień targów Innotrans

Railway Business Forum, tradycyjnie przy wsparciu partnera biznesowego Grupy Track Tec zorganizował już po raz trzeci „ POLISH-GERMAN RAILWAY BUSINESS EVENING”. Ten „wieczór RBF” w założeniu, gromadzi partnerów z Polski i Niemiec a jego celem jest głownie networking wśród gości , którzy przybyli do Berlina aby wziąć udział w targach Innotrans.

więcej »


IGTL, Pro Kolej i RBF krytycznie o propozycjach zmian w czasie pracy maszynistów

Izba Gospodarcza Transportu Lądowego krytycznie odnosi się do przedstawionych założeń zmian w prawie dotyczących czasu pracy maszynistów. Sporo uwag ma także Railway Business Forum i Pro Kolej. Uwagi dotyczące planowanych przez ministerstwo zmian opublikowało już Business Center Club.
– Nie widzimy w ich treści rozwiązań korzystnych dla rynku, ani rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo – ocenia Piotr Macioszek, wiceprezes zarządu IGTL.

więcej »


Konferencja o Cyberbezpieczeństwie - patronat RBF Konferencja o Cyberbezpieczeństwie - patronat RBF

RBF objął patronatem konferencję o cyberbezpieczeństwie podkreślając wagę tego problem oraz konieczność debaty na ten temat wobec niedostatecznej informacji i świadomości zagrożeń w tym zakresie w srodowisku transportu kolejowego.

więcej »


Nowe osoby w zarządzie RBF i ważna współpraca z ZSPK Nowe osoby w zarządzie RBF i ważna współpraca z ZSPK

W poniedziałek 18 czerwca odbyło się walne zgromadzenie członków Forum Kolejowego Railway Business Forum. Podjęto decyzję dotyczące zarządu organizacji oraz podpisano ważne porozumienie o współpracy ze Związkiem Samorządowych Przewoźników Kolejowych. Tego samego dnia świętowaliśmy również 15–lecie miesięcznika „Rynek Kolejowy”.

więcej »


 Grudniowe spotkanie członków RBF Grudniowe spotkanie członków RBF


Forum Kolejowe Railway Business Forum (RBF) zorganizowało tradycyjne spotkanie grudniowe dla członków i sympatyków związku.

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania.

więcej »


Nowi członkowie władz RBF !

Podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków RBF wybrane zostały nowe osoby w skład Zarządu.
Wakat na miejscu jednego członka Zarządu był już od dość dawna, a ostatnio z Zarządu ubył tez jeden wiceprzewodniczący – pan Jarosław Król przestał pracować dla CTL Logistics w związku z czym wygasł jego mandat wiceprzewodniczącego.

NWZC w głosowaniach tajnych wybrało nowych członków Zarządu – na wiceprzewodniczącego pana Grzegorza Bogackiego ( aktualny prezes Zarządu CTL Logistics) a na członka pana Krzysztofa Niemca ( wiceprezes Zarządu Tracktec) . Poniżej krótki opis sylwetek nowych członków zarządu a niebawem fotorelacja ze spotkania RBF, sympatyków naszej organizacji i zaproszonych gości.
 

 

więcej »


Nowi członkowie RBF Nowi członkowie RBF

Nowe firmy w RBF. Witamy!

Na przełomie sierpnia i września do grona członków RBF dołączyły kolejne firmy - Mera System Sp. z o.o., Kancelaria Adwokacka Adwokata Tomasza Chudzińskiego, Millennium Leasing Sp.z o.o, oraz INGETEAM.

Mera Systemy Sp. z o.o. specjalizuje się w projektowaniu i produkcji
automatycznych systemów poboru opłat za usługi i produkty.

Kancelaria Adwokacka Tomasza Piotra Chudzińskiego wyspecjalizowana
jest m.in. w obsłudze przedsiębiorców sektora kolejowego

Millennium Leasing Sp. z o.o. jest jedną z najdłużej funkcjonujących na rynku firm
leasingowych w Polsce. Jej działalność obejmuje finansowanie wszelkich środków
trwałych: samochodów osobowych i dostawczych, maszyn i urządzeń dla większości
branż, środków transportu ciężkiego (w tym: drogowego, kolejowego, wodnego i powietrznego) oraz nieruchomości.

Ingeteam zajmuje się produkcją części elektronicznych takich jak elektronika sterująca, silniki elektryczne, generatory itp.

Cieszymy się coraz większym zainteresowaniem Railway Business Forum. Witamy w gronie członków!
 

więcej »


Wieczór RBF podczas targów TRAKO Wieczór RBF podczas targów TRAKO

Wieczór RBF podczas targów TRAKO

Tradycyjnie w przeddzień otwarcia targów TRAKO 2017 RBF we współpracy z firmą Track Tec zorganizowało spotkanie członków związku, sympatyków i gości w Tawernie Orłowskiej w Gdyni.

W spotkaniu wzięło udział około 150 przedstawicieli różnych instytucji, przedsiębiorstw kolejowych i firm współpracujących z sektorem kolei.
Wieczór, jak zwykle, był okazja do przeprowadzenia rozmów z zaprzyjaźnionymi kontrahentami i nawiązania nowych kontaktów w nieco luźniejszej atmosferze przed okresem wytężonej pracy i poważnych rozmów podczas 4 dni targowych TRAKO. Klimat nadmorski portowego Trójmiasta podkreślała oprawa Wieczoru z RBF nawiązująca do tematyki żeglarskiej i filmu "Piraci z Karaibów". Tawerna Orłowska to stałe miejsce spotkań RBF przy okazji targów TRAKO zapewniające świetne warunki dla tego typu eventów i doskonałą kuchnię opartą głównie o dania rybne.

W części oficjalnej uczestników przywitał przewodniczący zarządu RBF Adrian Furgalski a głos zabrali również przedstawiciele parlamentu (poseł, członek Komisji Infrastruktury Stanisław Lamczyk), UTK (prezes Ignacy Góra) i samorządu (członek zarządu województwa pomorskiego Ryszard Świlski).
 

więcej »


Seminarium: Udostępnianie sieci kolejowej i obiektów infrastruktury usługowej Seminarium: Udostępnianie sieci kolejowej i obiektów infrastruktury usługowej

27 lipca odbyło się seminarium podejmujące tematykę zmian w Ustawie o transporcie kolejowym odnośnie obiektów kolejowej infrastruktury usługowej, wchodzących w życie od 9 grudnia 2017 r. Railway Business Forum przygotował część merytoryczną seminarium. 27 lipca odbyło się seminarium podejmujące tematykę zmian w Ustawie o transporcie kolejowym odnośnie obiektów kolejowej infrastruktury usługowej, wchodzących w życie od 9 grudnia 2017 r. Railway Business Forum przygotował część merytoryczną seminarium.

więcej »


Dzień Kariery 12. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2017 Dzień Kariery 12. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2017

Zapraszamy na Dzień Kariery,  który odbędzie się 29 września podczas 12. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2017. 
Targi Kolejowe TRAKO to drugie co do wielkości spotkanie wystawiennicze branży transportu szynowego w Europie. To 700 wystawców z ponad 20 krajów świata, reprezentujących przewoźników, producentów taboru i infrastruktury oraz ich dostawców. Transport szynowy jest dynamicznie rozwijającym się sektorem gospodarki, wykorzystującym innowacje technologiczne. Jest to też branża zainteresowana pozyskaniem nowych pracowników, a tym którzy już pracują może oferować nową ścieżkę kariery. W ramach Dnia Kariery Wystawcy Targów TRAKO będą prezentowali oferty pracy, staży i praktyk.

Pobierz ulotkę
 

więcej »


Nagrody Forum Kobiet rozdane Nagrody Forum Kobiet rozdane

 Podczas tegorocznej edycji Forum Kobiet w Infrastrukturze i Transporcie organizowanego pod patronatem Railway Business Forum zostały rozdane nagrody w Kategoriach Kobieta Roku w Infrastrukturze i Transporcie oraz Inicjatywa na rzecz Kobiet w Infrastrukturze i Transporcie. Kobietą roku została ogłoszona prezes Izby Gospodarczej Transportu Lądowego oraz Track Tec Construction Marita Szustak. Nagrodę wręczył przewodniczący zarządu RBF, Adrian Furgalski. – To jedna z twardszych kobiet w tej branży, jakie miałem okazję poznać – mówił, dodając, że Maritę Szustak zawsze cechowała wrodzona asertywność i siła przebicia.
Nagrodzona została również inicjatywa Alstom na rzecz kobiet: Forum Kobiet Alstom w Polsce.

więcej »


"Chcemy uczciwego budownictwa"

 Railway Business Forum przystąpiło do koalicji „Chcemy uczciwego budownictwa”. Jej celem jest walka z patologiami w budownictwie, której ofiarą padają uczciwi przedsiębiorcy. Patronat nad inicjatywą przyjęło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.
– Strony są zainteresowane podjęciem współpracy w ramach koalicji „Chcemy uczciwego budownictwa”, której celem jest walka z szarą strefą oraz wszelkimi patologiami w budownictwie. Ich ofiarą padają bowiem uczciwi przedsiębiorcy, ich pracownicy oraz konsumenci. Swoimi działaniami koalicja „Chcemy uczciwego budownictwa” dąży do wywołania publicznej dyskusji na ten temat, czego efektem będą m.in. propozycje zmian prawnych oraz kształtowanie postaw uczestników rynku budowlanego – czytamy w preambule listu intencyjnego o współpracy. Jego uroczyste podpisanie odbyło się w poniedziałek, 8 maja w Warszawie. Towarzyszyła mu organizowana w ramach przedsięwzięcia konferencja „Rynek zamówień publicznych dla uczciwych firm”.

więcej »


 Apel RBF w sprawie  dostępu do  obiektów infrastruktury usługowej Apel RBF w sprawie dostępu do obiektów infrastruktury usługowej

 Forum Kolejowe Railway Business Forum (RBF) wystosowało apel w formie   listu otwartego do prezesów  PKP S.A. i PKP PLK S.A..

Nowelizacja Ustawy o transporcie kolejowym z 16 listopada 2016 roku wprowadza rozwiązania   zmieniające  w dużym stopniu   warunki dostępu  do infrastruktury kolejowej dla przewoźników.  Podczas gdy procedury  uzyskiwania dostępu do sieci dla  ruchu pociągów i manewrów na przyszły rok są  przewoźnikom znane m.in. na podstawie projektu cennika PKP PLK S.A. , to powstał problem z zupełnie nową kategorią  budowli i urządzeń – obiektami infrastruktury usługowej. Są to np. stacje kolejowe, terminale, stacje paliw, tory postojowe, punkty zaplecza technicznego itp.

 

więcej »


Nowelizacja Ustawy o transporcie kolejowym - szkolenie RBF Nowelizacja Ustawy o transporcie kolejowym - szkolenie RBF

w związku z nowelizacją Ustawy o transporcie kolejowym, która weszła w życie od stycznia 2017 roku, zmieniając wiele regulacji związanych z infrastrukturą kolejową, Railway Business Forum we współpracy z Urzędem Transportu Kolejowego zorganizowało szkolenie dotyczące praktycznych aspektów utworzenia tzw. „statutu sieci kolejowej” oraz kwestii dostępu do infrastruktury prywatnej i publicznej. Do udziału w warsztatach zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich firm zrzeszonych w związku.

więcej »


O Kolei na III Europejskim Kongersie Samorządów O Kolei na III Europejskim Kongersie Samorządów

 III edycja EKS w Krakowie -  podczas bloku tematycznego „Koleją w przyszłość” Przewodniczący RBF Adrian Furgalski zaprezentował raport ukazujący dysproporcje między transportem drogowym a kolejowym (pasażerskim i towarowym) w Polsce.

Wskazał w nim na kilka aspektów wpływających na dysproporcje w pasażerskim i towarowym transporcie kolejowym m.in. na skalę inwestycji i różnice w obciążeniach finansowych nakładanych na przewoźników drogowych i kolejowych, wpływających na konkurencyjność kolei. – Podejście wielu decydentów do dwóch sektorów transportu – dróg i kolei – doprowadziło do nierówności, które obecne są w Polsce od kilkunastu lat. Mamy do czynienia z brakiem równowagi, jednak widoczne są pewne elementy ulegające zmianie – powiedział na wstępie Adrian Furgalski.
 

 

więcej »


Nowi członkowie RBF Nowi członkowie RBF

W marcu do grona członków RBF dołączyły 2 kolejne firmy  - Leo Express Polska oraz Revotec. Leo Express Polska to spółka córka czeskiej firmy Leo Express a. s. prywatnego przewoźnika kolejowego i autobusowego. Spółka Revotec została wyodrębniona z firmy Maxto tworząc od lutego 2008 r. niezależną jednostkę. Obecnie Revotec zajmuje się produkcją urządzeń elektronicznych na zlecenie wg powierzonej dokumentacji m.in. systemów informacji publicznej jak infokioski czy infopanele. Witamy w gronie członków Railway Business Forum!

więcej »


IV edycja Konferencji „Konsument na rynku kolejowych przewozów pasażerskich” IV edycja Konferencji „Konsument na rynku kolejowych przewozów pasażerskich”

 Serdecznie zapraszamy do udziału w czwartej edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Konsument na rynku kolejowych przewozów pasażerskich”, która odbędzie się 26 kwietnia 2017 r na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Konferencja jest organizowana pod patronatem Railway Bussines Forum, prezesa UTK oraz Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych (CARS) Uniwersytetu Warszawskiego.
Głównym organizatorem konferencji jest Naukowe Koło Prawa Energetycznego i Innych Sektorów Infrastrukturalnych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Do współorganizatorów wydarzenia należą Katedra Europejskiego Prawa Gospodarczego Uniwersytetu Łódzkiego oraz Polska Fundacja Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowej Ius Publicum w Warszawie. Partnerem regionalnym konferencji jest Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

więcej »


Wykonanie: Lemon IT
Forum Kolejowe - Railway Business Forum (RBF) jest związkiem prywatnych przedsiębiorstw prowadzących na terenie Rzeczpospolitej Polskiej działalność gospodarczą związaną z transportem kolejowym.