O Kolei na III Europejskim Kongersie Samorządów O Kolei na III Europejskim Kongersie Samorządów

 III edycja EKS w Krakowie -  podczas bloku tematycznego „Koleją w przyszłość” Przewodniczący RBF Adrian Furgalski zaprezentował raport ukazujący dysproporcje między transportem drogowym a kolejowym (pasażerskim i towarowym) w Polsce.

Wskazał w nim na kilka aspektów wpływających na dysproporcje w pasażerskim i towarowym transporcie kolejowym m.in. na skalę inwestycji i różnice w obciążeniach finansowych nakładanych na przewoźników drogowych i kolejowych, wpływających na konkurencyjność kolei. – Podejście wielu decydentów do dwóch sektorów transportu – dróg i kolei – doprowadziło do nierówności, które obecne są w Polsce od kilkunastu lat. Mamy do czynienia z brakiem równowagi, jednak widoczne są pewne elementy ulegające zmianie – powiedział na wstępie Adrian Furgalski.
 

 

więcej »


Nowi członkowie RBF Nowi członkowie RBF

W marcu do grona członków RBF dołączyły 2 kolejne firmy  - Leo Express Polska oraz Revotec. Leo Express Polska to spółka córka czeskiej firmy Leo Express a. s. prywatnego przewoźnika kolejowego i autobusowego. Spółka Revotec została wyodrębniona z firmy Maxto tworząc od lutego 2008 r. niezależną jednostkę. Obecnie Revotec zajmuje się produkcją urządzeń elektronicznych na zlecenie wg powierzonej dokumentacji m.in. systemów informacji publicznej jak infokioski czy infopanele. Witamy w gronie członków Railway Business Forum!

więcej »


IV edycja Konferencji „Konsument na rynku kolejowych przewozów pasażerskich” IV edycja Konferencji „Konsument na rynku kolejowych przewozów pasażerskich”

 Serdecznie zapraszamy do udziału w czwartej edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Konsument na rynku kolejowych przewozów pasażerskich”, która odbędzie się 26 kwietnia 2017 r na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Konferencja jest organizowana pod patronatem Railway Bussines Forum, prezesa UTK oraz Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych (CARS) Uniwersytetu Warszawskiego.
Głównym organizatorem konferencji jest Naukowe Koło Prawa Energetycznego i Innych Sektorów Infrastrukturalnych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Do współorganizatorów wydarzenia należą Katedra Europejskiego Prawa Gospodarczego Uniwersytetu Łódzkiego oraz Polska Fundacja Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowej Ius Publicum w Warszawie. Partnerem regionalnym konferencji jest Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

więcej »


 Prezes UTK otworzył Forum Bezpieczeństwa Kolejowego Prezes UTK otworzył Forum Bezpieczeństwa Kolejowego

Rozpoczęło się się Forum Bezpieczeństwa Kolejowego. Konferencja ta została zorganizowana przez TOR-Audytor i TOR Konferencje przy wsparciu merytorycznym Railway Business Forum.  Otworzył ją Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, Ignacy Góra wspominając m.in. o projekcie "kultura bezpieczeństwa" w który zaangażowane jest RBF.  - To duże przedsięwzięcie, mające na celu wdrażanie różnych rozwiązań technicznych, organizacyjnych, czasem i "ludzkich" mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa w różnych firmach. Efektem jest to, że bezpieczeństwo systemu kolejowego jest na coraz wyższym poziomie - powiedział.

fot. UTK

 

więcej »


 List RBF do Ministrów List RBF do Ministrów

Railway Business Forum (RBF), Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych, Fundacja ProKolej i Izba Gospodarcza Transportu Lądowego (IGTL) wystosowały pismo do ministrów Energii oraz Infrastruktury i Budownictwa w związku z zaniepokojeniem wywołanym informacjami o planach sprzedaży przez PKP Energetyka sieci trakcyjnej na bocznicach.

Niepokój wzbudzają działania spółki PKP Energetyka w zakresie obsługi bocznic kolejowych funkcjonujących przy polskich kopalniach – część z nich jest zelektryfikowana, a sieć trakcyjna należy właśnie do PKP Energetyka. Obecnie jest to podmiot prywatny, którego właścicielem jest fundusz CVC Capital Partners. Spółka postanowiła posiadaną sieć sprzedać.

Fot.Fryc, SM42.pl

Pobierz Wystapienie organizacji branżowych w sprawie sieci trakcyjnej PKP Energetyka.pdf

więcej »


 Głos RBF na spotkaniu  w sprawie TSI Hałas Głos RBF na spotkaniu w sprawie TSI Hałas

3 lutego 2017 r. w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa miało miejsce spotkanie dotyczące kwestii planowanej modyfikacji Technicznej Specyfikacji Interoperacyjności „Hałas” (TSI Hałas) w zakresie wprowadzenia obowiązku wyposażenia wszystkich eksploatowanych wagonów towarowych w kompozytowe wstawki hamulcowe w celu ograniczenia hałasu generowanego przez kolejowy transport towarów. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa, Urzędu Transportu Kolejowego, Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej, organizacji branżowych reprezentujących rynek, przewoźników kolejowych i zarządcy infrastruktury. Ta kwestia była wiele razy komentowana podczas wcześniejszych spotkań i w materiałach prasowych.

więcej »


Przewodniczący RBF komentuje wyniki przewozowe Przewodniczący RBF komentuje wyniki przewozowe

– W 2017 roku powinniśmy utrzymać trend wzrostowy, natomiast w roku kolejnym na skutek rozpoczęcia szerszego frontu robót na torach, spodziewałbym się być może nie spadku, ale stagnacji w liczbie przewiezionych pasażerów – komentuje wyniki przewozowe za 2016 rok Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR i prezes Railway Business Forum.

 

 

więcej »


Sukces interwencji RBF - ulga intermodalna będzie obowiązywała Sukces interwencji RBF - ulga intermodalna będzie obowiązywała

 W efekcie szybkiej interwencji organizacji zrzeszających przedstawicieli biznesu kolejowego, w tym RBF, IGTL, ZNPK i ProKolej ulga intermodalna będzie obowiązywała przez kolejny rok. PKP PLK poinformowały również, że uzupełniona została pula środków, która wyczerpała się już w listopadzie 2016 roku. Dzięki temu przewoźnicy kolejowi będą mogli liczyć na wypłatę dofinansowania także za grudzień. Niestety, na 2017 rok przewidziano podobną wysokość puli na ulgę, co może prowadzić do ponownej sytuacji przedwczesnego wyczerpania się środków.

 

więcej »


RBF przeciwko wycofaniu się PKP PLK z ulgi intermodalnej RBF przeciwko wycofaniu się PKP PLK z ulgi intermodalnej

 RBF wraz z innymi organizacjami zrzeszającymi przedstawicieli biznesu kolejowego: IGTL, ZNPK i ProKolej, zwrócił się do ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka z prośbą o interwencję w sprawie wycofania się PKP PLK z ulgi intermodalnej w okresie 11-31 grudnia 2016 oraz wprowadzenia nieprecyzyjnych warunków jej obowiązywania w roku 2017.

Pobierz list do Ministra Infrastruktury i Budownictwa

więcej »


Spotkanie członków RBF Spotkanie członków RBF

 Prawie stu członków Railway Business Forum spotkało się wczoraj w podwarszawskim Józefowie. Na tegorocznym spotkaniu obecni byli również zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele władz państwowych, PKP S.A. oraz PKP PLK.

więcej »


Przewodniczący RBF członkiem Rady Ekspertów Przewodniczący RBF członkiem Rady Ekspertów

 Podczas IV Plenarnego Forum Inwestycyjnego Minister Andrzej Adamczyk powołał Radę Ekspertów mającą na celu optymalizację procesów realizacji inwestycji kolejowych. Instytucja, analogiczna do tej funkcjonującej przy GDDKiA, ma pomóc wypracowywać najlepsze rozwiązania dla branży przy udziale PKP PLK oraz wykonawców inwestycji. W Radzie zasiadać będzie także przewodniczący Railway Business Forum, Adrian Furgalski.

 

więcej »


RBF prezentuje kolejną Białą Księgę RBF prezentuje kolejną Białą Księgę

  Railway Business Forum (RBF)prezentuje kolejny powstały z jego inicjatywy i staraniem raport. „Biała Księga - kolejowe przewozy pasażerskie” to publikacja starająca się odpowiedzieć na pytanie jak zwiększyć udział kolei w modal Split i dlaczego, pomimo starań, udział ten nie rośnie lub rośnie zbyt wolno. Ma ona formę zbioru tekstów dotyczących wybranych zagadnień związanych z tematem.

„Biała Księga - kolejowe przewozy pasażerskie” - pobierz

więcej »


Fundacja Batorego będzie monitorowała zamówienie publiczne PKP PLK Fundacja Batorego będzie monitorowała zamówienie publiczne PKP PLK

 Fundacja im. Stefana Batorego ogłosiła konkursy na inżynierów i prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych w ramach projektu "Pakty uczciwości – mechanizm obywatelskiej kontroli na rzecz ochrony funduszy UE". 

Zgłoszenia na oba konkursy należy nadsyłać do 29 listopada.
Treść ogłoszenia o konkursach, ich regulamin i wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie Fundacji. Można się z nimi na stronie Fundacji oraz klikając w poniższy link:

Konkurs

 

więcej »


Już wkrótce rusza Kongres Kolejowy Już wkrótce rusza Kongres Kolejowy

 23.11.2016r. w Gdańsku odbędzie VI Kongres Kolejowy.

Współorganizatorem wydarzenia jest Railway Business Forum. Porozumienie w tej sprawie już rok temu podpisali marszałek województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, prezes ZDG TOR Henryk Klimkiewicz i przewodniczący Railway Business Forum Adrian Furgalski.
Kongres Kolejowy to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kolejowej w naszym kraju. W tym roku odbędzie się już szósta edycja Kongresu - 23 listopada w Gdańsku.
 

więcej »


RBF - Partner Kongresu Transportu Publicznego 2016 RBF - Partner Kongresu Transportu Publicznego 2016

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Kongresu Transportu Publicznego 2016, którego partnerem jest Railway Business Forum. W tym roku w Warszawie, podczas dyskusji i debat, zostaną podjęte najważniejsze tematy dotyczące transportu zbiorowego w polskich miastach, regionach i aglomeracjach.
Tegoroczny Kongres Transportu Publicznego 2016 odbędzie się w dniach 24-25 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Będzie to kolejną edycją największego w Polsce wydarzenia konferencyjnego poświęconego szeroko pojmowanemu transportowi publicznemu w naszym kraju.

 

więcej »


"Trakcja elektryczna – sterowanie ruchem kolejowym" - nowy kierunek studiów podyplomowych na Politechnice Wrocławskiej

Po raz pierwszy od wielu lat został uruchomiony kierunek "Trakcja elektryczna – sterowanie ruchem kolejowym". Zajęcia prowadzą pracownicy Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej oraz wybitni specjaliści z zakresu sterowania ruchem kolejowym.  W organizację nowego kierunku byli zaangażowani Członkowie Railway Business Forum.

więcej »


Porozumienie o współpracy między KNRBB i RBF Porozumienie o współpracy między KNRBB i RBF

Podczas tegorocznej edycji polsko - niemieckiej konferencji, którą Railway Business Forum zwyczajowo organizuje w przeddzień otwarcia targów Innotrans w Berlinie, w celu dalszego rozwoju współpracy pomiędzy KNRBB (KompetenznetzRail Berlin-Brandenburg GmbH) i RBF, zostało podpisane porozumienie.

Umowa dotyczy inicjowania, wspomagania i realizacji kooperacji, przedsięwzięć i projektów w obszarze kolejnictwa i techniki kolejowej pomiędzy Polską a Niemcami a także organizacji wspólnych konferencji, działań itp.

 

 

 

więcej »


 Polish German Railway Business Evening w Hamburger Bahnhof Polish German Railway Business Evening w Hamburger Bahnhof

Tradycyjnie już w przeddzień otwarcia Targów Innotrans w Berlinie, Railway Business Forum (RBF) zorganizowało Polish - German Railway Business Evening. W tym roku Polsko - niemieckie, wieczorne spotkanie biznesowe odbyło się w prestiżowym Hamburger Bahnhoff - Museum für Gegenwart. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele urzędów centralnych Polski i Niemiec, administracji landów Berlina i Brandenburgii oraz przedsiębiorstw kolejowych i firm działających na rzecz kolei z obu krajów.

 

więcej »


RBF: Ważna konferencja w przeddzień targów InnoTrans RBF: Ważna konferencja w przeddzień targów InnoTrans

Już po raz kolejny w przeddzień otwarcia targów InnoTrans w Berlinie, Railway Business Forum, we współpracy z partnerami, zorganizowało polsko–niemiecką konferencję pod patronatem Ministra Infrastruktury i Prezesa UTK. Tematem przewodnim tego wydarzenia były „Problemy interoperacyjności i bezpieczeństwa w transporcie kolejowym w Polsce i w Niemczech“.
W tym roku odbyła się ona w gmachu Staatsbibliothek w Berlinie. Współorganizatorami konferencji były : Kompetenznetz Rail Berlin-Brandenburg GmbH (KNRBB), Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej przy wsparciu ZAB ZukunftsAgentur Brandenburg GmbH/ Cluster Verkehr, Mobilität und Logistik, Berlin Partner für Wirtschaft und Technologie GmbH i Instytutu Kolejnictwa. Jedynym partnerem komercyjnym konferencji był Track Tec, czołowy europejski producent materiałów do budowy nawierzchni kolejowej. Na sali zgromadziła się ponad setka uczestników – przedstawiciele polskich i niemieckich instytucji, firm oraz urzędów Unii Europejskiej.

 

więcej »


Skanska S.A. członkiem RBF Skanska S.A. członkiem RBF

 Związek Pracodawców Railway Business Forum przyjął do swojego grona nowego członka. Jest nim Skanska S.A. generalny wykonawca obiektów we wszystkich segmentach rynku, w tym kolejowym.

Skanska to wiodąca światowa firma zajmująca się działalnością budowlaną i deweloperską. W Polsce Skanska działa jako generalny wykonawca obiektów. Realizuje inwestycje w całej Polsce i jest obecna we wszystkich segmentach rynku: budownictwie ogólnym, drogowo-mostowym, hydroinżynieryjnym i kolejowym.

więcej »


Wykonanie: Lemon IT
Forum Kolejowe - Railway Business Forum (RBF) jest związkiem prywatnych przedsiębiorstw prowadzących na terenie Rzeczpospolitej Polskiej działalność gospodarczą związaną z transportem kolejowym.